fbpx

2020 Sağlık Sektöründe Teknoloji Yılı Olacak

Ali Bey merhaba. Öncelikle Söke’de uzun yıllardır medikal, işitme ve optik alanında faaliyet gösteriyorsunuz sizi tanıyabilir miyiz?

Sağlık sektöründe Deniz Optik, Deniz Medikaller ve Deniz İşitme Merkezlerinin işletmeciliğini yapmaktayım. Ege Üniversitesinde önlisans biyomedikal ve gene önlisans odyometri bölümlerini okuduktan sonra üzerine İşletme lisans diplomasını alarak tam anlamıyla kendi işlerimize odaklanmaya başladım.          

Kaç yıldır Söke’de Optik alanında faaliyet gösteriyorsunuz ve neden optik sektöründesiniz?

Deniz İşitme merkezleri, Deniz Medikal ve Deniz Optiğin temelleri 1979 yılında Söke’de sağlık alanında ilk eczanelerden Deniz Eczanesi’nin açılmasıyla başladı. Akabinde Deniz Optik, Deniz Medikal ve Deniz İşitme Merkezi ile Söke’de sağlık alanında üç farklı sektörde hizmetlerimiz devam etti. Ayrıca; Kuşadası ve Didim’de de işitme merkezlerimiz ile toplamda 6 şubemiz bulunmaktadır.

Gözlük camları konusunda teknolojiyle beraber nasıl yenilikler gerçekleşti? Biraz anlatır mısınız?

Optik alanında titanium hammaddeli hafif çerçeveli gözlükler ve çok odaklı multifocal camlar sayesinde uzaktan yakına çok konforlu görüş alanları sağlanabiliyor.

Fonksiyonlarına göre çeşitlilik gösteren gözlük camları bir çok format ve nitelikte üretilebiliyor. Kişinin ihtiyacı ve istekleri doğrultusunda üretilen gözlük camları en kaliteli görüş açısını sunabiliyor. Numaralı gözlük camı imal edilirken bir çok teknoloji ve hammaddeden yararlanılmaktadır. Üretimde kullanılan bu farklı yöntemler gözlük camından istenilen performansın elde edilmesini sağlamaktadır. Rengi, inceliği ve odak noktasına kadar birçok farklı teknoloji kullanılarak imal edilmiş gözlük camları doktor reçetesine uygun olarak kullanıcının isteği doğrultusunda hazırlanmaktadır.

Mineral cam, organik cam, polikarbonat cam, antirefle cam, prograsif cam ve kolormatik cam gibi daha bir çok çeşidi bulunan optik camlar aynı zamanda numaranın derecesine bağlı olarak inceltilebilir. Yeni çıkan teknolojiler sayesinde %70’e varan inceltmeler ile oldukça iyi bir estetik görünüm kazanılmaktadır. Böylece yüksek numaraya sahip olan kişiler kalın ve kötü bir görünüme sahip olan gözlükleri kullanmak durumundan kalmıyorlar. Camların incelikleri ve hammaddelerinden kaynaklanan çeşitliliğin yanı sıra kullanılan ekstra filtrelerde camların çeşitlenmesine neden oluyor. Camın yüzeyinde kullanılan bir çok filtre camın yansıma ve parlama yapmasını engellerken aynı zamanda daha net bir görüş kalitesi elde edilmesini sağlamaktadır. Antirefle olarak adlandırılan bu filtrenin yanı sıra hidrofobik kaplamalar cam yüzeyinde suyun ve tozun barınmasını engellemektedir.

Güneş gözlüğü kullanmanın göz sağlığına etkileri nelerdir?

Güneş gözlüğü çoğu zaman şık bir aksesuar olarak düşünülse de aslında gözümüzün en önemli koruyucularından birisidir. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlardan gözümüzü korur, toz ve polen gibi havada uçuşan parçacıklara karşı kalkan görevi oluşturur. Aynı zamanda da göz yorgunluğunu alır.

Deniz kenarında polarize camlı gözlükleri tercih edin

Polarize camların normalde ultraviyole blokajıyla ilişkisi yoktur. Ancak su ya da kar yüzeyinden yansıyan ışınları etkili olarak azaltır. Bu nedenle de özellikle denizde, kayakta ve araç kullanırken netliği artırdığı için rahatlıkla tercih edilebilir.

Kolormatik camlı gözlüklerde renk açılımına dikkat edin

Işık miktarına göre rengi açılıp koyulaşabilen kolormatik camların ultraviyole blokajı yüksek olanları güneş gözlüğü olarak kullanılmakla birlikte özellikle güneşli ortamdan karanlık ortama geçildiğinde cam renginin açılmasının zaman alabildiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Navigation

Sepetim

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

A password will be sent to your email address.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our gizlilik ilkesi.

Already got an account?

Quickview

Close

Categories